Sonradan Sonraya!

Eski kuşak Nevşehirlilerin muhtemelen hatırlayacakları Deli Sait, vakt-i zamanında
usta bir terzi imiş. Bir Pazartesi günü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kamil Çavuş
Sait’in dükkanına gelmiş ve “ Oğlum Sait, bana güzel bir pantul dikeceksin” demiş. Sait, “Olur Çavuş Emmi, İstanbul’dan yeni kumaşlar getirdim. Sana şu çizgili lacivert iyi gider, beğenirsen dikeyim” diye cevaplamış. Sait’in ısmarladığı çayı yudumlayan Kamil Çavuş’un da kumaşı beğenmesi üzerine, Sait müşterisinin ölçüsünü almış. Cuma günü pantolonunun hazır olacağını öğrenen Kamil Çavuş, hayırlı işler dileyerek dükkandan ayrılmış.
Bekir Efendi Camii’nde Cuma namazını kılan Kamil Çavuş, pantolonunu almak üzere
Sait’in dükkanına gitmiş. Namaza Kurşunlu Cami’ye giden Sait henüz dönmemiş ama çırağı dükkanda imiş. Kamil Çavuş çırağa, “Ustan pantulumu dikti mi oğlum” diye sormuş. Çırağın, “dikti Çavuş Emmi” demesi üzerine, “ver de bir deneyeyim” diyerek dükkanın arka bölmesine geçmiş.
Pantolonu giyen Kamil Çavuş, kızgın bir şekilde söylenerek arka bölmeden çıkmış.
Tam o sırada Sait te içeri girmiş ve “Hayrola Çavuş Emmi, pantulu beğenmedin mi yoksa!” diye sormuş. Kamil Çavuş, “Lan oğlum, bu pantulun beli kavuşmuyor, önüm bi karış açık kaldı!” demiş. Sait, oldukça kilolu olan Kamil Çavuş’u baştan aşağı bir süzdükten sonra, “He be bilader, sen de sonradan sonraya bir göbek peyda etmişsin!” diyerek işin içinden sıyrılmış.
Bu cevaba dakikalarca gülen Kamil Çavuş’un, “Lan oğlum, 5 günde göbek mi piyda
edilirmiş, ben bu göbeği piyda etmek için 50 sene uğraştım,” deyip yeni bir pantolon sipariş etmesiyle olay tatlıya bağlanmış.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s