Düven

Raviyan-ı ahbaran, nakilan-ı asaran ve muhaddisan-ı hadisan şöyle hikayet ve böyle rivayet ederler ki:

Vaktin nakit, sözün akit olduğu, özellikle asker arkadaşlığının çok kıymetli olduğu zamanlardan bir zaman, kişilerden bir kişi asker arkadaşını ziyarete gelmiş. Uzun yıllardan sonra ilk karşılaşma, bir sevinç, bir muhabbet, bir memnuniyet! İzzet ikram en üst seviyede, kuzular kesilmiş, şerbetler yapılmış, yanına lokum konan kahveler cezveye sürülmüş. Yatma zamanı gelince, hasırlar kaldırılmış, halılar serilmiş, yün döşekler yüklükten indirilmiş!

Tanrı misafirliğinin makbulü üç gün! Ama bizim misafir ağa, minderi kalın bulmuş olacak ki, bir gün, iki gün, üç gün dememiş, mitili iyice sermiş, aileden biri imiş gibi eve iyice yerleşmiş! Ev sahibi utangaç, ama ziyaret te gün geçtikçe zahmetli hale geliyor! Hal diliyle, misafiri kırmadan evden göndermek amacıyla yavaş yavaş izzet ikramı azaltmaya başlamış. Yün döşek pamuğa, halı kilime, kilim hasıra, minder şilteye dönüşmüş. Yemekler azalmış, öğünler seyrelmiş, çay-kahve suyla yer değiştirmiş… Ne yapmışlar ne etmişler ama hiçbiri kâr etmemiş, misafir ağa halinden memnun!

Uzun bir süreçten sonra misafir ağanın odası tamamen çıplak hale gelmiş. Sadece, bir köşeye taşları üste gelecek şekilde ters yatırılmış bir düven konmuş. Misafir ağa hala halinden memnun! Bir akşam, düvenin üzerine oturmuş ve düşünceye dalmış! O sırada içeri giren ev sahibi selam verdikten sonra: “Hayrola misafir ağa, ne düşünüyorsun” diye sormuş. Misafir ağa: “Birkaç ay sonra harman zamanı gelecek, o zaman bu düveni de altımdan alırlarsa neyin üstünde yatacağım, onu düşünüyorum” demiş!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s