Sonsöz

Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal
Bâkî kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş (Bâkî)

Son olarak bazı dilek ve temennilerimi dile getirmek istiyorum. Çağımızın en büyük imtihanlarından birisi de, herkesin dehşetli bir tenkit hastalığına yakalanmış olmasıdır. Hiç bir iş yapmamak çok kolay iken, bir iş yapmak, bir şeyler üretmek ciddi bir emeği, yoğun bir çalışmayı ve makul bir biçimde sonuçlandırmayı gerektirmektedir. Toplumumuzda, iş yapan, söz söyleyen, bir şeyler üretmeye çalışanlara karşı acımasız bir tenkit kültürü hakimdir. Aynı şeyin, bu çalışmada zikredilen bazı kanaat ve fikirler sebebi ile benim de başıma gelebileceğinden endişe ediyorum. Bu küçük kitapçığı hazırlarken çok sayıda kaynaktan faydalandım, oluşan fikir ve kanaatleri yazıya dökmeden önce uzun uzun düşündüm, ince eleyip sık dokumaya çalıştım. Sonuç olarak satırlara dökülen bu metin, hata yapabilme ihtimalini hiç bir zaman gözardı etmeyen samimi bir kalemin ürünüdür. Yapılacak tenkit ve değerlendirmelerin de, bu hususu dikkate alan bir nezaket ve yapıcılıkta olması en büyük arzumdur.
Tenkit/eleştiri, kusurlu bir şeye müdahale edip, doğrusunun ve hatasız olanının ortaya çıkması yönünde bir düzeltme çabasıdır. Tenkidin maksadı, doğrunun ve yanlışın iyi niyetle ortaya konulması, hakikate ulaştıracak yolun ve imkanların gösterilmesidir. Kırıcı olmayan, hakaret ve küfür içermeyen, ciddi bir çalışma ve tefekkür mahsulü olan her türlü eleştiri, teklif ve değerlendirme başımızın tacı olacak, mutlaka dikkate alınacak, hatalı olduğu anlaşılan bir hususta kesinlikle israr edilmeyecektir.
Öbür türlü, art niyetle yapılan, hakaretamiz, insafsız, yeni bir söz olma özelliği taşımayan, kaba ve içeriksiz değerlendirmeler ise hiç bir şekilde kaale alınmayacak, üzerlerinde durulmayacaktır. Çünkü içinde halis niyet ve samimiyet olmayan tenkit, ciddi bir ruhsal hastalık emaresidir.
Gelin önyargısız bir şekilde okuyalım, düşünelim, araştıralım. Hakikatı ortaya çıkarmanın en sağlıklı yolu ve yöntemi budur. Körü körüne taklit, önyargı ve inkara şartlanmışlık değil!
Selam, hakikatin peşinde koşanlara olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s