Üstad!

Başta değerli dünürüm ve kıymetli yeğenlerim olmak üzere tüm maliyecilerimize ithafen!

Envai çeşit kuşun satıldığı dükkana giren müşteri, kendisini karşılayan tezgahtara bir papağan almak istediğini söylemiş. Tezgahtar, mevcut papağanların özelliklerini, anavatanlarını, fiyatlarını teker teker anlatmaya başlamış.

“Şu gördüğünüz canlı, parlak tüylü, Türkçe dahil 5 dil konuşan Vietnam papağanımız, fiyatı 10 bin TL” “Onun yanındaki biraz daha küçük ve rengi soluk olan, 4 dile hakim Sri Lanka papağanı, fiyatı 5 bin TL” “Karşıdaki iri görünümlü, kukumav kuşuna benzeyen, 3 dil bilen Afrika papağanı, fiyatı 3 bin TL…

Fiyatları biraz yüksek bulan müşteri, dükkanın kuytu bir  bir köşesine çekilmiş, tüyleri dökük, başında bir kaç tel bulunan, yorgun görünümlü papağanı gözüne kestirmiş, “Bunu herhalde bin liraya verirler” diyerek tezgahtara fiyatını sormuş. Tezgahtar, “O kuşumuz 50 bin TL efendim” deyince müşterinin gözleri faltaşı gibi açılmış ve “Hanımefendi, onlarca özelliği bulunan, her biri 3-5 dil bilen güzel papağanların yanında bu ahı gitmiş vahı kalmış papağanın ne özelliği var ki böyle astronomik bir fiyat istiyorsunuz” diye sormuş. Tezgahtar kız, “valla efendim, bu kuşun özelliklerini fazla bilmiyorum ama, mağazamızdaki bütün papağanlar,  bu beğenmediğiniz kuşa “Üstad” diye hitap ediyorlar” demiş!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s