Vergi Memuru

Sikletinde ülke şampiyonu olan güreşçi, gece yarısına yakın bir saatte şehrin en meşhur lokantalarından birine girmiş ve bir mercimek çorbası istemiş. Çorba gelmiş ama yanında limon yok! Garsona seslenmiş: “Oğlum bu çorba limonsuz içilmez, oradan bir limon kap gel bakayım!” Garson, ıkına sıkına: “Efendim, maalesef limonumuz kalmamış, dolabın köşesinde iyice kurumuş bir tane kalmış, onu da getirmeye utandım” demiş. Güreşçi: “Getir bakayım onu” deyince garson utana sıkıla limonu getirmiş. Kurumuş limonu sağ elinin arasına alan güreşçinin hafifçe sıkmasıyla limondan “şarr” diye neredeyse bir fincan limon suyunun çorbaya boca olması bir olmuş!

Güreşçi gittikten sonra lokantaya bölgenin ağır siklet boks şampiyonu gelmiş ve lokantanın oldukça sevilen şehriye çorbasından istemiş. Yanında limon olmadığını görünce: “Oğlum, bu çorba limonsuz içilir mi, bir limon getir bakayım” demiş. Garson iyice büzülmüş vaziyette, “Efendim geç vakit olduğundan limonumuz kalmamış,  köşede kalan kurumuş bir limonu da sizden önceki güreşçi müşterimiz kullandı, maalesef size kalmadı” deyince boksör, “O güreşçinin sıktığı limonu ne yaptınız” diye sormuş. Garsondan “Dolapta duruyor efendim” cevabını alınca, “Getir bakayım onu” demiş. Sıkılmış kuru limonu avucuna alan boksörün hafifçe sıkmasıyla “şarrr” diye, öncekinden daha fazla miktarda limon suyu, garsonun şaşkın bakışları altında çorba kasesine boşalmış!!

Boksörden sonra lokantaya orta yaşlı, fotör şapkalı, ince ve yağlı gıravatlı, çelimsiz görünümlü bir müşteri gelmiş ve pirinç çorbası istemiş. Yanında limon olmadığını görünce: “Evladım, bu benim en sevdiğim çorba, lakin katiyyen limonsuz içemem” demiş. Garson, limon kalmadığını, kurumuş bir limonu da kendisinden önceki güreşçi ve boksör müşterilerin kullandığını söyleyince, “O sıkılmış limon duruyor mu evladım” demiş. “ Evet” cevabıyla birlikte gelen kurumuş limonu, neredeyse kemikleri sayılacak derecede zayıf olan eliyle hafifçe sıkmış. Garsonun ve diğer çalışanların hayret dolu bakışları arasında, ilk iki müşterinin çıkardığından daha fazla limon suyu “şarrrr” diye çorbayla buluşmuş!!!

Müşteri hesabı ödeyip lokantadan çıkarken, garson utangaç bir eda ile, “merakımı mazur görün efendim, siz ne iş yaparsınız acaba” diye sormuş. Müşteri gayet hafif ve mütevazi bir sesle cevaplamış: “Vergi memuruyum evladım!”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s