Reis Bey!

Rahmetli babam Kavaklı Çavuş’un Halil, Memillioğlu’nun kahveyi çalıştırırken ben de özellikle akşamları kendisine yardım ederdim. Kahvenin müdavimlerinden birisi de merhum Gıbış’ın Lomen Ağa’nın oğlu İsmail (Eser) Abi idi. Rahmetli, hoş sohbet, heyecanlı ve biraz da saf bir insandı.

Her seçimden önce, ortalıkta belediye başkan adaylarının ismi dolanmaya başlar malum! Gene böyle bir zamanda, İsmail Abi’nin etrafını kendisinden yaşça küçük 5-6 kişi sarar ve yavaş yavaş konuyu gündeme getirirler: “İsmail Abi, hadi bakalım, hazırlan!”. “Neye hazırlanacağım lan!”. “Reisliğe Abi!”. ”Gedin lan başımdan! Geçen sefer de beni gaza getirdiniz. O kadar mesarif boşa gitti. Koskoca davarı da yediniz. Çıka çıka 2 rey çıktı. O da avradınan benim! Bi daha o deliğe elimi sokar mıyım!”

“Abi, o zaman acemilik varıdı! Haklısın! Amma velakin rakiplerimiz de iyi çalıştı. Mesela şimdiki reis, o zaman tosun kesti, millete yedirdi. Biz onun kadar yapamadık. Bu sefer işi biraz daha sıkı tutarsak bu iş tamam abi!”. “Öyle mi lan?”. “Öyle tabii, mesela şimdi millete birer çay ısmarlasak nasıl olur!”. “Olur mu?”. “Olmaz mı Abi!”. “İyi, söyleyin bakalım!”. “Halil Abi, millete çay ver, İsmail Abi’den!”. Rahmetli babam, İsmail Abi gittikten sonra gençleri, yaptıklarının yanlışlığı konusunda uyarır ama dinleyen kim! Ertesi akşam sahne tekrarlanır. “Halil Abi, millete çay ver! Reis Bey’den!”.

Bu minval üzere İsmail Abi’den epey bir çay içilir. Ara sıra evden kabak çekirdeği ve kuru üzüm de takviye gelir. Seçim iyice yaklaşınca, tezgahçı ekip yeniden iskeleye yanaşır: “Abi, rakipler sıkı çalışıyor. Biz biraz geride kaldık sanki. Yeni bir hamle yapmamız lazım!”. “Ne yapacağız lan!”. “Senin şu düveyi kessek, millete bir güzel ziyafet çeksek!”. Olmaz oğlum, gidin başımdan!”. “Abi, karşıda deve gibi oyun gidiyor, sen el kadar buzağının hesabını yapıyorsun. Dediğimizi yap, gerisine karışma! İş bu sefer garanti! Yeter ki sen he de!”. “Lan oğlum, olmaz! Gidin başımdan!”. “Abi, etme eyleme! Biz herkezinen konuştuk. Tamam diyorlar, ama senden de bişeyler bekliyorlar!”. “Öyle mi lan?”. Öyle Abi!”. “Eyi öyleyse, keselim bakalım!”

Düve kesilir, afiyetle yenilir içilir. Seçim yapılır, bu sefer İsmil Abi’ye 1 rey çıkar. Muhtemelen hanımı da bu saflığa çok kızmış olacak ki, kendisine oy vermemiştir. 

Bir sonraki seçimde İsmail Abi tekrar adaylığa soyundu mu bilmiyorum ama, niyetlendiyse bile herhalde babasından ve hanımından epey bir papara yemiştir. Lomen Amca’nın, İsmail Abi ve hanımının, ahirete intikal eden diğer yakınlarının mekanları Cennet olsun, kalanlara hayırlı ömürler dileriz!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s